Özel Öğretim Kurulları Çalıştayı MÜSİAD’da Düzenlendi

0
3960
Özel Öğretim Kurulları Çalıştayı MÜSİAD’da Düzenlendi
Özel Öğretim Kurulları Çalıştayı MÜSİAD’da Düzenlendi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Danışmanlık ve Eğitim Sektör Kurulu tarafından Genel Merkez’de “Özel Öğretim Kurulları Çalıştayı” düzenlendi

MÜSİAD Danışmanlık ve Eğitim Sektör Kurulu tarafından Genel Merkez’de “Özel Öğretim Kurulları Çalıştayı” düzenlendi. Kurul Başkanı Abdulkadir Sıcakyüz’ün öncülüğünde düzenlenen çalıştay kapsamında; özel eğitim kurslarının kapanması, istihdam, müfredatın sadeleştirilmesi, ortak çatı altında birleşme, meslek eğitimi, kamu ile eşit şartların oluşumu, sınav sistemi, hizmet ihracatı, denetim, yabancı ortaklığı ve temel liselerin kapatılması gibi konular ele alındı.

Devletin Sağlayacağı Ekonomik Kolaylıklar Özel Eğitime Olumlu Etki SağlayacakSektörün önde gelen temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşen çalıştayda öğrencilerin özel eğitime dâhil edilmesi için verilen teşvik burslarının yeterliliğinin daha iyi bir düzeyde olması gerektiği vurgulandı. SGK maliyetlerinin tamamının devlet tarafından karşılanmasının öncelikle özel eğitim kurumlarının çalışma sistemini rahatlatacağını belirten temsilciler, bu durumun ailelerin özel eğitime daha sıcak bakmasının önünü açacağını ve öğrencilerinin özel öğretim kurumlarının imkânlarından daha kolay bir ekonomik koşulla faydalanabileceğini kaydetti.

Temel Hedef Müfredatın İyileştirilmesi

Çalıştayda ele alınan bir diğer konu ise müfredatın iyileştirilmesi oldu. Özel eğitim kurumları himayesinde daha başarılı bireylerin yetişmesi adına yapılacak çalışmalar için eğitimcilerin daha nitelikli olması gerektiğini belirten temsilciler, özel eğitim kurumları ile beraber öğretmenlerin eğitilmesi için yapılacak çalışmaların fayda sağlayacağını ve bunun öğrencilere olumlu manada sirayet  edeceğini ifade etti.  Devlet desteği ile öğretmenlerin özel eğitim ve eğitim kurumlarında yetiştirilmesinin bir ihtiyaç olduğu düşüncesinde mutabık kalan temsilciler, müfredatın yeniden tasnifinin, eğitimin iyileşmesinin önünü açacağını vurguladı.

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here